Wesele, a opłaty OZZ


2015-01-05

Jeśli czeka Was wesele, a nie szukacie żadnego DJ, wodzireja czy zespołu muzycznego bo doszliście do wniosku, że sami najlepiej poradzicie sobie przy doborze muzyki przygotowaliśmy dla Was wpis dotyczący właśnie opłat OZZ oraz prawa do publicznego odtwarzania muzyki.

Na wstępie należy zaznaczyć że nie każde publiczne odtwarzanie jest związane z koniecznością opłat. Art. 23. 1. 2. (32) ustawy mówi, że

„Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego„

oraz 2.

„Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.”

Na weselach, imieninach itp. Mamy do czynienia zatem właśnie z zakresem własnego użytku osobistego. Nasi goście to przecież właśnie rodzina (pokrewieństwo, powinowactwo) oraz przyjaciele (stosunek towarzyski). Nie znaczy to jednak że jest to muzyka bez praw autorskich, czy darmowa muzyka. 

 

Wesele, a opłaty OZZ

Pomimo, że niektóre organizacje pobierające opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki czasami próbują pobierać je również za organizowane wesela czy inne zamknięte imprezy towarzyskie to nie wynika to wprost z przepisów ustawy. Pamiętać należy, że jeśli wesele obsługuje zawodowy zespól muzyczny i pobiera za to wynagrodzenie to wówczas jest to inne pole eksploatacji utworów i zespół taki ma obowiązek odprowadzić odpowiednie tantiemy od swoich przychodów.

Nie istnieje coś takiego jak odtwarzanie muzyki w lokalu bez opłat. Takie opłaty mogą być właśnie wymagane od restauratora, jeśli ma podpisaną umowę z weselnikami na organizowanie przyjęcia wraz z oprawą muzyczną. Jeśli jednak restaurator ma umowę, która zapewnia jedynie wynajem sali i katering to nie ma powodu, żeby płacił jakiekolwiek tantiemy autorskie. Jeśli zespół muzyczny to przyjaciele rodziny i grają dla weselników gratis, to również oni nie mają powodu do jakichkolwiek opłat.

 

Oczywiście OZZ ma tutaj inne zdanie i próbuje twierdzić, że wynajmujący salę ma pośredni dochód z publicznego odtwarzania muzyki na weselu ale wydaje się ono być zbyt daleko idącą nadinterpretacją.

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl