ZAIKS to nie jedna opłata, a cztery

ZAIKS to nie jedna opłata, a cztery

ZAIKS to nie jedna opłata, a trzy. Co kryje się pod tym tytułem? Oczywiście opłata ZAIKS jest jedna, a nie trzy, jednak pod pojęciem ZAIKS wiele ludzi rozumie ogólnie organizacje OZZ. Jest jednak nieco inaczej. Więc jak to jest z tym publicznym odtwarzaniem muzyki i ile oraz komu się płaci? Śpieszymy z wyjaśnieniami. 

Organizacje Zbiorowego Zarządzania to jak sama nazwa mówi organizacje, które zajmują się zarządzaniem prawami autorskimi do utworów i dzieł, niezależnie czy to muzyka, film, sztuka, obraz, itp. Nas interesuje jednak sama muzyka, a raczej publiczne odtwarzanie muzyki w firmie. No to mamy do czynienia z trzema organizacjami, które się nami zainteresują. ZAIKS, STOART, SAWP oraz ZPAV. Ta pierwsza, czyli niesławny ZAIKS to organizacja, która chroni prawa autorów czyli kompozytorów muzyki. Wszystkie opłaty pobierane przez tę organizację idą więc na ludzi, którzy tworzą muzykę. STOART czy SAWP chroni wykonawców muzyki, a ZPAV twórców fonografów, czyli pierwszego nagrania utworu.

ZAIKS to nie jedna opłata, a cztery
ZAIKS to nie jedna opłata, a cztery

ZAIKS to nie jedna opłata, a cztery

Trochę namieszaliśmy? Chodzi o to by pokazać problem z publicznym odtwarzaniem muzyki w Polsce. Przez fakt, że są cztery organizacje, które pobierają za odtwarzanie muzyki w pracy chociażby, płacimy więcej. Dlaczego? Ponieważ za publiczne odtwarzanie muzyki płacimy czasami nawet czterem wyżej wymienionym podmiotom. Często jest tak że jako pierwsi do przedsiębiorców przychodzi ZAIKS, jako największa organizacja, narzuca kary, wymaga podpisania umowy. Po nich przychodzą STOART, SAWP czy ZPAV, każda ze swoim cennikiem i dodatkowymi opłatami.

Tak! Opłaty mogą obowiązywać pomimo wcześniejszych opłat dla innych organizacji. Takie jest Polskie prawo i nic z tym nie zrobimy. Oczywiście nie namawiamy do nielegalnego publicznego odtwarzania muzyki. Jeśli chcecie publicznie odtwarzać radio w swoim zakładzie pracy to to róbcie, ale zgłoście to wcześniej w wyżej wymienionych organizacjach. Będziecie płacić wysokie opłaty, ale unikniecie kar. Opłaty są wysokie bo zależne od wielu czynników jak miejsce lokalu, przeznaczenie, ilość przewijających się przez lokal ludzi czy metraż.

Oczywiście firma jak nasza jest właśnie alternatywą dla takich praktyk, gdyż posiadamy muzykę do które ZAIKS nie może sobie rościć żadnych praw. Zapewniamy wszelkie certyfikaty legalności, a co najważniejsza, jesteśmy kilkukrotnie tańsi od ZAIKSu! Wybór jednak należy wyłącznie do Was!

Muzyka bez ZAIKS na wakacje sezon 2018

Jeśli trafiłeś na tego bloga, oznacza to że szukasz muzyki bez ZAIKS do publicznego odtwarzania w swojej firmie.

Niezależnie czy to kawiarnia, restauracja, salon fryzjerski, kosmetyczny, gabinet lekarski, sklep czy biuro,

odpowiednią muzykę bez konieczności opłacania ZAIKS znajdziesz w naszym sklepie internetowym:

WWW.PUBLICMUSIC.PL.

Gdzie będziecie mogli również przesłuchać wszystkie nasze utwory.