Święta Bożego Narodzenia i Grudzień, a opłaty ZAIKS

Święta Bożego Narodzenia i Grudzień, a opłaty ZAIKS

Święta Bożego Narodzenia i Grudzień, a opłaty ZAIKS. Jak co roku w grudniu na tej jeden cały miesiąc publiczne odtwarzanie muzyki przechodzi dość dużą zmianę. Im bliżej świąt tym mniej w radiach utworów znanych na co dzień, a coraz więcej świątecznych standardów. I nie mówimy tutaj jedynie o kolędach w różnych wersjach językowych, ale przede wszystkim świątecznym utworom znanym od lat. Są to standardy, wszyscy je uwielbiają, ale czy warto dla tego jednego miesiąca podpisywać umowę z ZAIKS?

Zdecydowanie nie. Po pierwsze w naszej ofercie, w Publicmusic posiadamy muzykę świąteczną bez ZAIKS. Jak to możliwe? Zacznijmy od początku. Kolendy teoretycznie nie są objęte ZAIKS, są to zawarte w naszej historii teksty, do których żadna firma, wykonawca czy organizacja nie może rościć praw. Jednak wykonawca już tak. Każdy artysta wykonuje inaczej dany utwór, jest tak inna muzyka czy inaczej zaśpiewana melodia. I wówczas możemy mieć problem jeśli taką muzykę puszczamy u siebie w lokalu.

Święta Bożego Narodzenia i Grudzień, a opłaty ZAIKS
Święta Bożego Narodzenia i Grudzień, a opłaty ZAIKS

Święta Bożego Narodzenia i Grudzień, a opłaty ZAIKS

Święta Bożego Narodzenia i Grudzień, a opłaty ZAIKS. Przykładowo załóżmy że Golec uOrkiestra nagra płytę z kolędami. Jeśli będziemy ją odtwarzać w swojej firmie to oczywiście musimy zapłacić ZAIKS za publiczne odtwarzanie muzyki. Nie ma tutaj znaczenia że kolędy są darmowe, skoro wykonanie danego zespołu już nie.

To jedna z najczęstszych wpadek właścicieli firm. Podobnie jak anglojęzyczne utwory znane z radia przeboje, których najpopularniejszym przedstawicielem jest „Last Christmas”. Każdy zna, każdy lubi ale żeby płacić cały rok ZAIKS by przez 2-3 tygodnie puszczać ten klasyk? Nie opłaca się zupełnie. Zagraniczne utwory poprzez wydawnictwa są obsługiwane przez ZAIKS.

Dlatego zawsze w grudniu polecamy naszą muzykę świąteczną, do której mamy pełne prawa i nie znajdziecie jej w archiwach ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP. Tylko my i wyłącznie my jak Publicmusic posiadamy do niej prawa i oczywiście udostępniamy ją naszym klientom za drobną (rzędu kilkunastu złotych miesięcznie) opłatą.

Poniżej przedstawiamy wersje demo naszej muzyki do przesłuchania:

Płacę za streaming muzyki w internecie, muszę płacić ZAIKS?

 

Jeśli trafiłeś na tego bloga, oznacza to że szukasz muzyki bez ZAIKS do publicznego odtwarzania w swojej firmie.

Niezależnie czy to kawiarnia, restauracja, salon fryzjerski, kosmetyczny, gabinet lekarski, sklep czy biuro,

odpowiednią muzykę bez konieczności opłacania ZAIKS znajdziesz w naszym sklepie internetowym:

WWW.PUBLICMUSIC.PL.

Gdzie będziecie mogli również przesłuchać wszystkie nasze utwory.