Oszczędzanie na ZAIKS


2022-07-17

Oszczędzanie na ZAIKS. To wcale nie jest clickbaitowy temat. Można oszczędzić na ZAIKS, to wcale nie jest wymagana opłata jeśli publicznie odtwarzanie muzykę w swojej firmie. Jak to rozumieć? Przecież wszędzie można przeczytać, że skoro ktoś puszcza w swoim lokalu, firmie, restauracji czy kawiarni muzykę z radia czy internetu musi opłacać ZAIKS. A potem również inne opłaty: STOART, ZPAV czy SAWP. Takie są zasady, podobnie jak podatki czy prawo w Polsce. Problem w tym, że wszystko opiera się na szczegółach. Szczegółach, które dla Was wyjaśnimy.

 

To prawda, musicie opłacać ZAIKS jeśli puszczacie muzykę z radia, internetu, telewizji. To oczywiste, musicie opłacić tantiemy dla artystów, aby mieli coś z tego że dzięki ich pracy Wasza działalność lepiej działa i jest atrakcyjniejsza. Tak, wiemy to bez sensu. Możecie puścić przecież jakąkolwiek muzykę. Klientowi nie robi różnicy co leci z głośników, dobrze to wszystko wiemy. To znaczy nie może to być słabej jakości muzyka, ale nie musi być wcale znana. Więc może pobrać muzykę za darmo z internetu? Jasne, świetny pomysł, tylko, że taka muzyka nie istnieje. Nigdy pobierając tzw. 'darmową’ muzykę nie będziecie mieli pewności, że nikt nie rości sobie praw do tej muzyki.

Oszczędzanie na ZAIKS

Mieliśmy już kilka takich przypadków. Klienci pobrali sobie 'darmówki’, a potem przy kontroli ZAIKS okazało się, że muszą zapłacić kary, podpisać umowy na abonament i parę innych nieciekawych rzeczy. Dlatego zawsze doradzamy bo nie pobierać muzyki z internetu i nie puszczać muzyki z radia, tv, internetu by nie płacić ZAIKS. Wiemy, że to brzmi dość banalnie. Jednak naprawdę to jest aż tak prosty problem. Dodajmy do tego, że nasza muzyka nie wymaga opłat ZAIKS i prawa do niej posiadamy wyłącznie my. Więc w razie kontroli nie musicie się o nic martwić. Nie dostaniecie kary, posiadacie od nas pełną dokumentację i fakturę na zakupioną usługę. Z głośników dobiega wysokiej jakości muzyka i wszyscy są zadowoleni.

 

A teraz warto wspomnieć że nasza oferta to nieco ponad 20 zł miesięcznie.