Organizujecie Wesele? Uważajcie na ZAIKS!

Jakiś czas temu w internecie pojawiły się informacje o tym że ZAIKS kontroluje podkarpackie wesela. Więcej tutaj: http://bit.ly/1j2Qlql Warto do sprawy wrócić bo ZAIKS potwierdził że takie kontrole pojawiają się w całym kraju, a w chwili obecnej rozpoczyna się sezon na wesela w lokalach i warto byłoby przyjrzeć się sprawie.  

Kto ponosi odpowiedzialność za publiczne odtwarzanie muzyki w trakcie wesela? Teoretycznie powinien się tym zając organizator wesela, lokal w którym muzyka będzie odtwarza bądź w ostateczności zespół / dj który jest u ostatni w łańcuchy publicznego odtwarzania muzyki. Jednak jak pokazuje doświadczenie jeśli żaden z wcześniejszych bytów nie uiści opłat ZAIKS, organizacja ta może zgłosić się do Państwa Młodych ze stosownym rachunkiem.

Jak to wygląda w praktyce? Czy ktoś z ZAIKS wpadnie na wesele i zacznie zadawać pytania o licencje? Teoretycznie może bo pozwala na to prawo, w praktyce pracownicy ZAIKS informują, że starają się tak nie działać. Sprawdzają gdzie odbywają się imprezy weselne i kontaktują się z lokalami i muzykami po zakończonych uroczystościach, jeśli żaden z nich nie uiszczał opłat ZAIKS, odpowiedzialność spada na młodą parę.

Więc pamiętajcie żeby sprawdzić to przed samą uroczystością i wyegzekwować prawo od orkiestry, zespołu czy właściciela lokalu w którym wesele się odbywa. Kolejna opcja to prostu skorzystanie z naszych usług, możemy zapewnić muzykę na samo tylko wesele, udostępniając na przykład radio internetowe bądź muzykę do pobrania. Oczywiście wszystko bez ZAIKS, całkowicie legalnie ponieważ to my posiadamy prawa do wszystkich naszych utworów.