Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS

Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS

Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS. Rozpoczął się wrzesień, skończyły się upały i wakacje, rozpoczęła się szkoła i spędzenia codziennie około sześciu godzin w szkolnej ławie. Uczniowie też potrzebują nieco relaksu i odpoczynku pomiędzy zajęciami, dlatego w coraz większej ilości szkół powstają szkolne radia. Ich celem jest informowanie uczniów o ważnych wydarzeniach, przekazywanie informacji o szkole, ale przede wszystkim puszczanie muzyki. I tu pojawia się pytanie czy w takim wypadku konieczne jest płacenie ZAIKS i kto ten ZAIKS powinien płacić? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Fakt, że nie ma tu znamion komercyjnego wykorzystania utworów muzycznych nie ma znaczenia. Muzyka jest publicznie udostępniana, na dość szerokim i dużym obszarze przy ogromnej liczonej w setkach liczbie słuchaczy. Artystom i twórcom należy się zadośćuczynienie z tytułu wykorzystywania ich utworów. Jednak w przypadku placówek edukacyjnych jest to dozwolone, bez konieczności opłacania ZAIKS. Są jednak pewne zasady, najważniejsza z nich mówi o tym by muzyka nie była słyszalna poza murami placówki edukacyjnej. A jeśli okna są otwarte i dźwięk niesie się do innych budynków albo szkoła współdzieli budynek z komercyjną firmą? I co teraz? Na kogo spada odpowiedzialność? Na szkołę oczywiście.

Muzyka w szkolnym radiu a opłaty ZAIKS
Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS

Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS

To szkoła jest odpowiedzialna za swoich uczniów i to jaką muzykę puszczają w szkolnym radiu. Oczywiście w większości przypadków płacenie ZAIKS i opłat OZZ nie będzie potrzebne, warto jednak mieć na uwadze to, że w niektórych przypadkach może zajść konieczność opłacenia ZAIKS. Nie piszemy tego artykuły by reklamować swoje usługi, tylko aby nauczyciele i dyrektorzy takich placówek mieli świadomość, że nie mogą w pełni wykorzystywać muzyki bez obawy że opłaty ZAIKS będą konieczne.

Jeśli jesteśmy przy temacie muzyki w szkołach to warto nadmienić że muzyka w trakcie apeli i przedstawień, w których biorą udział uczniowie jest również darmowa. Jednak jeśli mówimy o zespole na dyskotece bądź studniówce, który pobiera opłaty za odtwarzanie muzyki to ZAIKS trzeba już płacić bez żadnych wyjątków!

Teledyski bez ZAIKS idealne na wakacje do sklepu!

Jeśli trafiłeś na tego bloga, oznacza to że szukasz muzyki bez ZAIKS do publicznego odtwarzania w swojej firmie.

Niezależnie czy to kawiarnia, restauracja, salon fryzjerski, kosmetyczny, gabinet lekarski, sklep czy biuro,

odpowiednią muzykę bez konieczności opłacania ZAIKS znajdziesz w naszym sklepie internetowym:

WWW.PUBLICMUSIC.PL.

Gdzie będziecie mogli również przesłuchać wszystkie nasze utwory.