Muzyka w szkolnym radiu a opłaty ZAIKS

Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS

Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS

Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS. Rozpoczął się wrzesień, skończyły się upały i wakacje, rozpoczęła się szkoła i spędzenia codziennie około sześciu godzin w szkolnej ławie. Uczniowie też potrzebują nieco relaksu i odpoczynku pomiędzy zajęciami, dlatego w coraz większej ilości szkół powstają szkolne radia. Ich celem jest informowanie uczniów o ważnych wydarzeniach, przekazywanie informacji o szkole, ale przede wszystkim puszczanie muzyki. I tu pojawia się pytanie czy w takim wypadku konieczne jest płacenie ZAIKS i kto ten ZAIKS powinien płacić? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Fakt, że nie ma tu znamion komercyjnego wykorzystania utworów muzycznych nie ma znaczenia. Muzyka jest publicznie udostępniana, na dość szerokim i dużym obszarze przy ogromnej liczonej w setkach liczbie słuchaczy. Artystom i twórcom należy się zadośćuczynienie z tytułu wykorzystywania ich utworów. Jednak w przypadku placówek edukacyjnych jest to dozwolone, bez konieczności opłacania ZAIKS. Są jednak pewne zasady, najważniejsza z nich mówi o tym by muzyka nie była słyszalna poza murami placówki edukacyjnej. A jeśli okna są otwarte i dźwięk niesie się do innych budynków albo szkoła współdzieli budynek z komercyjną firmą? I co teraz? Na kogo spada odpowiedzialność? Na szkołę oczywiście.

Muzyka w szkolnym radiu a opłaty ZAIKS
Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS

Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty ZAIKS

To szkoła jest odpowiedzialna za swoich uczniów i to jaką muzykę puszczają w szkolnym radiu. Oczywiście w większości przypadków płacenie ZAIKS i opłat OZZ nie będzie potrzebne, warto jednak mieć na uwadze to, że w niektórych przypadkach może zajść konieczność opłacenia ZAIKS. Nie piszemy tego artykuły by reklamować swoje usługi, tylko aby nauczyciele i dyrektorzy takich placówek mieli świadomość, że nie mogą w pełni wykorzystywać muzyki bez obawy że opłaty ZAIKS będą konieczne.

Jeśli jesteśmy przy temacie muzyki w szkołach to warto nadmienić że muzyka w trakcie apeli i przedstawień, w których biorą udział uczniowie jest również darmowa. Jednak jeśli mówimy o zespole na dyskotece bądź studniówce, który pobiera opłaty za odtwarzanie muzyki to ZAIKS trzeba już płacić bez żadnych wyjątków!

Teledyski bez ZAIKS idealne na wakacje do sklepu!