Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty OZZ


2018-09-06

Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty OZZ. Rozpoczął się wrzesień, skończyły się upały i wakacje, rozpoczęła się szkoła i spędzenia codziennie około sześciu godzin w szkolnej ławie. Uczniowie też potrzebują nieco relaksu i odpoczynku pomiędzy zajęciami, dlatego w coraz większej ilości szkół powstają szkolne radia. Ich celem jest informowanie uczniów o ważnych wydarzeniach, przekazywanie informacji o szkole, ale przede wszystkim puszczanie muzyki. I tu pojawia się pytanie czy w takim wypadku konieczne jest płacenie OZZ i kto ten OZZ powinien płacić? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Muzyka w szkolnym radiu, a opłaty OZZ

Fakt, że nie ma tu znamion komercyjnego wykorzystania utworów muzycznych nie ma znaczenia. Muzyka jest publicznie udostępniana, na dość szerokim i dużym obszarze przy ogromnej liczonej w setkach liczbie słuchaczy. Artystom i twórcom należy się zadośćuczynienie z tytułu wykorzystywania ich utworów. Jednak w przypadku placówek edukacyjnych jest to dozwolone, bez konieczności opłacania OZZ. Są jednak pewne zasady, najważniejsza z nich mówi o tym by muzyka nie była słyszalna poza murami placówki edukacyjnej. A jeśli okna są otwarte i dźwięk niesie się do innych budynków albo szkoła współdzieli budynek z komercyjną firmą? I co teraz? Na kogo spada odpowiedzialność? Na szkołę oczywiście.

 

To szkoła jest odpowiedzialna za swoich uczniów i to jaką muzykę puszczają w szkolnym radiu. Oczywiście w większości przypadków płacenie OZZ i opłat OZZ nie będzie potrzebne, warto jednak mieć na uwadze to, że w niektórych przypadkach może zajść konieczność opłacenia OZZ. Nie piszemy tego artykuły by reklamować swoje usługi, tylko aby nauczyciele i dyrektorzy takich placówek mieli świadomość, że nie mogą w pełni wykorzystywać muzyki bez obawy że opłaty OZZ będą konieczne.

 

Jeśli jesteśmy przy temacie muzyki w szkołach to warto nadmienić że muzyka w trakcie apeli i przedstawień, w których biorą udział uczniowie jest również darmowa. Jednak jeśli mówimy o zespole na dyskotece bądź studniówce, który pobiera opłaty za odtwarzanie muzyki to OZZ trzeba już płacić bez żadnych wyjątków!

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl