Muzyka bez ZAIKS w sklepie sportowym

Muzyka bez ZAIKS w sklepie sportowym

Muzyka bez ZAIKS w sklepie sportowym

Muzyka bez ZAIKS w sklepie sportowym. Własna działalność gospodarcza, własna firma to spora swoboda w zarządzeniu własnym czasem, ale również ogromna odpowiedzialność i masa spraw na głowie, które trzeba załatwić.  Często młodzi przedsiębiorcy nieświadomi swoich praw i obowiązków, otrzymują kary za różne gospodarcze przewinienia. Nie ma co tutaj jednak obwiniać jednej strony. Przedsiębiorczy często w gąszczu przepisów i praw nie mogą się odnaleźć. Nie stać ich jednocześnie na porady prawne. Sprawa opłat dla Organizacji Zbiorowego Zarządzania jak ZAIKS, STOART czy ZPAV to problem zarówno dla młodych jak i już doświadczonych przedsiębiorców.

Dlaczego w ogóle poruszamy problem sklepów sportowych? Z prostej przyczyny, ostatnio zgłosił się do nas właśnie klient posiadający taki sklep. Chodziło o opłaty wsteczne, o których więcej możecie przeczytać tutaj.

W każdym razie, nasz nowy klient od 5 lat posiadał firmę, od jakichś dwóch lat pomyślał że będzie miło jeśli w tle będzie przygrywać muzyka. Wykorzystał w tym celu firmowego laptopa, którego podłączył do głośników i puszczał muzykę z YouTube. Myślał że jeśli to nie radio czy telewizja to opłata ZAIKSowi się nie należy. To był pierwszy z kilku błędów. Oczywiście opłata za publiczne odtwarzanie muzyki należy się niezależnie od źródła z którego upubliczniamy muzykę. Najważniejsze jest kto posiada prawa do tej muzyki, a do wszystkich znanych utworów posiada ją u nas ZAIKS.

Muzyka bez ZAIKS w sklepie sportowym
Muzyka bez ZAIKS w sklepie sportowym

Muzyka bez ZAIKS w sklepie sportowym

Gdy przyszła kontrola z ZAIKS to nikt nie sprawdzał czy muzyka była puszczana od dwóch lat, bo niby jak można to sprawdzić. Kary i opłaty wsteczne zostały naliczone na 5 lat wstecz, trzeba było podpisać umowę. A jak wiadomo w przypadku ZAIKS umowy są uwarunkowane wieloma czynnikami. Ilość klientów, typ lokalu, lokalizacja, metraż. Kwota też nigdy nie jest mała i zdecydowanie odczuwalna dla przedsiębiorcy.

I wtedy pojawiamy się my, klient do nas dzwoni zrozpaczony co ma dalej robić. Nasi pracownicy, którzy w branży działają od przeszło 20 lat, działają, udzielają pomocy prawnej, wszystko wyjaśniają. Podpiszą nową umowę, która będzie oscylowała w granicach 20-30 zł za miesiąc. To już bardziej akceptowalna cena prawda?

Więcej szczegółów znajdziecie na naszej stronie pod tym adresem: https://www.publicmusic.pl/

ZAIKS, STOART, ZPAV – opłaty wsteczne