Wesela, koronawirus i oszczędności z ZAIKS

Jak zrobić wesele w czasach koronawirusa i oszczędzić

Jak zrobić wesele w czasach koronawirusa i oszczędzić

Jak zrobić wesele w czasach koronawirusa i oszczędzić. Ciężki czas dla rynku wesel w Polsce. Najpierw wszystkie wesela bez wyjątku zawieszono. Teraz przyszli młodzi boją się że będą musieli odwoływać najważniejsze uroczystości w życiu przez wirusa. Jeśli czeka Was wesele, a nie szukacie żadnego DJ, wodzireja czy zespołu muzycznego. Bo doszliście do wniosku, że sami najlepiej poradzicie sobie przy doborze muzyki. Przygotowaliśmy dla Was wpis dotyczący właśnie opłat ZAIKS oraz prawa do publicznego odtwarzania muzyki.

Na wstępie należy zaznaczyć że nie każde publiczne odtwarzanie jest związane z koniecznością opłat. Art. 23. 1. 2. (32) ustawy mówi, że

„Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego„

oraz 2.

„Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.”

Na weselach, imieninach itp. Mamy do czynienia zatem właśnie z zakresem własnego użytku osobistego. Nasi goście to przecież właśnie rodzina (pokrewieństwo, powinowactwo) oraz przyjaciele (stosunek towarzyski). Nie znaczy to jednak że jest to muzyka bez praw autorskich, czy darmowa muzyka.

Wesela, koronawirus i oszczędności z ZAIKS
Wesela, koronawirus i oszczędności z ZAIKS

Wesela, koronawirus i oszczędności z ZAIKS

Pomimo, że niektóre organizacje pobierające opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki czasami próbują pobierać je również za organizowane wesela czy inne zamknięte imprezy towarzyskie. Nie wynika to wprost z przepisów ustawy. Pamiętać należy, że jeśli wesele obsługuje zawodowy zespól muzyczny i pobiera za to wynagrodzenie. Wówczas jest to inne pole eksploatacji utworów i zespół taki ma obowiązek odprowadzić odpowiednie tantiemy od swoich przychodów.

Nie istnieje coś takiego jak odtwarzanie muzyki w lokalu bez opłat. Takie opłaty mogą być właśnie wymagane od restauratora. Jeśli ma podpisaną umowę z weselnikami na organizowanie przyjęcia wraz z oprawą muzyczną. Gdy restaurator ma umowę, która zapewnia jedynie wynajem sali i katering to nie ma powodu, żeby płacił jakiekolwiek tantiemy autorskie. Jeśli zespół muzyczny to przyjaciele rodziny i grają dla weselników gratis, to również oni nie mają powodu do jakichkolwiek opłat.

Jednak ktoś powinien ZAIKS za zorganizowane wesele opłacić i najlepiej żeby Państwo młodzi przynajmnej dowiedzieli się, który z organizatorów: restaurator, muzycy, DJ opłaca ZAIKS. Dziś w czasach, gdy wszystkie wesela mają być rejestrowana nawet z imionami i nazwiskami biesiadników prościej niż dotychczas będzie namierzyć takie imprezy za które nikt nie opłacił ZAIKS. Więc uważajcie!