Jak prowadzić działalność gospodarczą i nie bać się ZAIKS


2015-10-17

Czym są organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi? Są to w dużym skrócie organizacje, które dbają o to by artyści, muzycy, filmowcy, producenci, fotograficy, plastycy, programiści i inni twórcy nie byli pokrzywdzeni poprzez bezprawne wykorzystywanie ich utworów i dzieł. W Polsce istnieje kilkanaście tego typu organizacje, największą z nich jest ZAIKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) , jednak prócz niego warto jeszcze wspomnieć o STOART, ZPAV, SAWP. Pomimo szczytnych celów jakie przyświecały na początku tworzenia tych organizacji, obecny postęp technologiczny i sytuacja prawna tworzą pewny dysonans, w swoich programach.
Każdy przedsiębiorca dbający o swoją firmę chce wyjść naprzeciw klientów i prócz gotowego produktu najwyższej jakości próbuje przyciągnąć jeszcze czymś więcej, dobrą lokalizacją, odpowiednim wystrojem czy wpadającą w ucho muzykom. I tutaj pojawia się problem. Opłaty w ZAIKS są dość wysokie i większość małych przedsiębiorców po prostu nie stać by płacić tak wysokie opłaty miesięcznie. A warto tutaj zaznaczyć że ZAIKS może rościć sobie prawa do opłat za publiczne odtwarzanie muzyki (ma do tego pełne prawo) niezależnie od innych tego typu organizacji.

Jak prowadzić działalność gospodarczą i nie bać się ZAIKS

Często przedsiębiorcy nie mający pojęcia o takim prawie prowadzą restauracje, pubu, sklepy, salony masażu, odnowy biologicznej czy nawet salony fryzjerskie. W pewnym momencie jednak ZAIKS składa wizytę w takim lokalu i obarcza karami, co ciekawe, ZAIKS ma prawo karać wstecz. Oznacza to że nie dość że od tego momentu musimy płacić wysokie miesięczne opłaty to jeszcze zwracać odpowiednie należności wstecz za prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak jak zostało wspomniane organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi działają niezależnie. Z relacji przedsiębiorców wynika że często po wizycie ZAIKS pojawiają się pracownicy STOART, ZPAV i SAWP. I należy płacić wszystkim tym organizacjom za publiczne odtwarzanie muzyki, dla większości małych przedsiębiorstw jest to poziom nie do zaakceptowania.
W wielu firmach niestety nie można obejść się bez muzyki, czy ktoś wyobraża sobie jeszcze dziś salon fryzjerski, masażu, odnowy biologicznej, pub, restaurację czy sklep z odzieżą w którym w tle nie przygrywałaby pasująca klimatem do lokalu muzyka? Wówczas jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z utworów nie podlegających pod ZAIKS czy inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Taką firmą jest właśnie Publicmusic, posiadająca wieloletnie doświadczenie w usługach muzycznych, dzięki wielu pakietom i olbrzymiej różnorodności utworów każdy znajdzie muzykę odpowiednią do swoich wymagań.
Jeśli autorzy utworów jak i same utwory nie są zarejestrowane w ZAIKS, STOART, ZPAV i SAWP to organizacje te nie mają możliwości prawnych do pobierania opłat za publiczne ich odtwarzanie. Jednak decydując się na usługi firm zewnętrznych jak właśnie Publicmusic otrzymują Państwo certyfikat legalności, a wspomniana firma posiada prawa do wszystkich utworów które posiada w swojej ofercie. Wybór takich usług to najszybsze, najrozsądniejsze i najtańsze rozwiązanie problemu płatności wysokich opłat do ZAIKS.

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl