Czym jest ZPAV? – omiń opłaty


2015-03-17

W tym artykule pragniemy przekazać garść informacji o polskim stowarzyszeniu producentów fonogramów i wideogramów, którego przewodniczącym jest Andrzej Puczyński. ZPAV, bo o nim tutaj mowa, to Związek Producentów Audio-Video, którego celem jest przede wszystkim zwalczanie piractwa fonograficznego. Wraz z innymi organizacjami tego typu, takimi jak OZZ, o którym już wcześniej pisaliśmy, oraz STOART, stowarzyszenie to pobiera opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki.

 

ZPAV powstało dość niedawno, bo w 1991 roku, jako wspólna inicjatywa dziennikarzy, muzyków i producentów muzycznych. Tak jak już wspomnieliśmy, organizacja ta zajmuje się reprezentowaniem producentów muzycznych oraz zwalczaniem praktyk piractwa fonograficznego dzięki umowom partnerskim z tłoczniami nośników optycznych. Przez to również zajmuje się pobieraniem opłat m.in. za odtwarzanie utworów posiadających prawa autorskie.

Czym jest ZPAV? – omiń opłaty

To właśnie ZPAV przyznaje certyfikaty sprzedaży, czyli tzw. złote, platynowe i diamentowe płyty dla najlepiej sprzedających się płyt muzycznych w Polsce. W 1995 roku wydano stowarzyszeniu zezwolenie na zbiorowe zarządzanie prawami pokrewnymi do fonogramów i wideogramów, w tym pobierania opłat na następujących polach eksploatacji:

  • zwielokrotnianie określoną techniką,
  • wprowadzenie do obrotu,
  • najem oraz użyczenie egzemplarzy,
  • odtwarzanie,
  • reemitowanie,
  • publiczne udostępnianie fonogramu lub wideogramu.

Warto nadmienić, że ZPAV publikuje od 2000 roku co tydzień tzw. OLiS, czyli Oficjalną Listę Sprzedaży. Lista ta wskazuje najlepiej sprzedające się albumy muzyczne w Polsce, a dane pobierane są od niektórych internetowych oraz stacjonarnych sklepów sieciowych. Dodatkowo organizacja prowadzi listy Airplay, które ujawniają najczęściej odtwarzane utwory w stacjach radiowych.

Opłaty ZPAV są sporym utrudnieniem dla wszystkich, którzy chcieliby w swoich lokalach odtwarzać publicznie muzykę. Jako rozwiązanie proponujemy nasze radio internetowe – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i odtwarzania muzyki bez zbędnych opłat!

 

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl