Legalna muzyka w przestrzeni publicznej


2022-10-18

Odtwarzanie muzyki w przestrzeni publicznej związane jest z koniecznością opłacenia tantiemy, której koszty są zależne od kilku czynników. Co zrobić, aby nie narazić się na wysokie koszty OZZ (organizacji zbiorowej ochrony praw autorskich). A może muzyka w Twoim lokalu tak naprawdę nie jest potrzebna? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, dzięki którym unikniesz niepotrzebnych opłat.

Zainwestuj w muzykę wolną od opłat

Na rynku istnieją firmy, które zajmują się sprzedażą playlist muzycznych wolnych od opłat - nie trzeba będzie za nią uiszczać tantiem OZZ. Jest to świetny sposób na puszczenie dopasowanej do rodzaju działalności muzyki przy jednoczesnym uniknięciu wysokich kosztów. W Internecie mnóstwo jest baz muzycznych, w których można znaleźć interesujące nas rozwiązania. Dlaczego taka muzyka jest darmowa? Jest ona wolna od opłat, ponieważ podpisano odpowiednie umowy z artystami. Po zakupie takiego rozwiązania otrzymasz certyfikat lub licencję, którą trzeba będzie okazać podczas kontroli OZZ.

Szukaj darmowej muzyki

Chcesz umilić swoim klientom przebywanie w lokalu, jednakże opłaty tantiem dla OZZ są dla Ciebie zbyt wysokie? W takim przypadku możesz szukać darmowej muzyki w Internecie – istnieje wiele stron internetowym z darmowymi utworami. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może okazać się dla nas kłopotliwe, ponieważ nigdy nie mamy pewności czy autor puszczanego utworu naprawdę zgodził się na podpisanie licencji Royalty Free czy Creative Commons. A w przypadku, gdy taka zgoda została udzielona kilka lat temu, może się okazać, że współcześnie została ona wycofana. Podczas kontroli dość skomplikowane może okazać się przekonanie organizacji, że muzyka jest puszczana w lokalu legalnie.

Legalna muzyka w przestrzeni publicznej

Zdemontuj nagłośnienie w lokalu

W przypadku, gdy w lokalu nie ma konieczności puszczania muzyki, najlepszą opcją jest zdemontowanie nagłośnienia. Dlaczego? W razie kontroli OZZ łatwiej będzie nam uzasadnić, że uiszczenie tantiemy nas nie dotyczy, ponieważ nie mamy żadnego sprzętu, na którym muzyka mogłaby być odtwarzana. Dość podejrzane będzie, jeżeli powiemy, że w lokalu nie jest puszczana muzyka, a na ścianach będą wisieć głośniki lub będzie znajdować się radio.

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty Publicmusic. Tutaj mamy pewność otrzymanej licencji zwalniającej z opłat dla jakiejkolwiek organizacji praw autorskich i jednaczesnie bardzo niskie ceny i największa w Europie baza muzyki royalty free.

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl